top of page

Meyvelerinizden pestisitleri uzaklaştırmak için yeni bir yöntem!


Meyve ve sebzelerinizden pestisit gibi tarım ilaçlarını uzaklaştırmak için tek çözüm kabuklarını soymak değil! Bir de yemek sodası (NaHCO3) ile yıkamayı deneyin!Elmalar üzerinde yapılmış bir çalışmada gıdaların üzerindeki pestisit kalıntılarının uzaklaştırılmasındaki en etkili yolun gıdaları yemek sodası ile yıkamak olduğu bulunmuştur. (Yang, et al., 2017). Araştırmacılar iki yaygın pestisidi içeren organik Gala elmaları Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından onaylı ticari ağartıcılar içeren bir ürün, çeşme suyu ve iki bardak suya bir çay kaşığı yemek sodası eklenmesi ile elde edilen yemek sodası solüsyonu ile yıkadılar.
Yemek sodası ile yıkanan elmalarda bir böcek ilacı olan phosmetin tamamı 15 dakika sonra, hasattan sonra yaygın olarak kullanılan mantar ilacı olan thiabendazole ise 12 dakika sonra uzaklaşırken çeşme suyu ve ticari ağartıcılı yıkama ürününde aynı etki görülmedi. Hatta iki dakikalık yemek sodası ile yıkama işleminde dahi diğer iki yöntemden daha fazla pestisit uzaklaştırıldığı gözlemlendi.
Pestisit kalıntılarının özellikle çocuklar üzerindeki sağlık risklerini düşünürsek bu yöntemleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Meyvelerin içine nüfus etmiş pestisit kalıntılarını düşünürsek, tabiki kabuğunu soymak en etkili yöntem iken kabuklarında bulunan bioaktif bileşiklerden mahrum kalınacağı unutulmamalıdır. Ancak meyve ve sebzeleri yıkarken sadece çeşme suyu ile yetinmemek yerinde olacaktır.


Kaynak

Yang, T., Doherty, J., Zhao, B., Kinchla, A. J., Clark, J. M., & He, L. (2017). Effectiveness of commercial and homemade washing agents in removing pesticide residues on and in apples. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 65(44), 9744-9752.


Comments


bottom of page