top of page

Merve Oğuz, MSc, ANutr

Beslenme ve Diyetetik eğitimine 2011 yılında İstanbul Arel Üniversitesi’nde başlayan Merve Oğuz, lisans eğitimine Mevlana Üniversitesi’nde devam edip 2015 yılında Beslenme ve Diyetetik bölüm ikincisi ve üniversite üçüncüsü olarak mezun oldu.

Türkiye’deki sporcu beslenmesi alanındaki bilgi kirliliğinin, bilimsel çalışmalarla aşılabileceğini düşünerek bu alanda uzmanlaşmak istedi. Chester Üniversitesi’nden (University of Chester) uluslararası üstün başarı bursuyla kabul alarak, Egzersiz ve Beslenme Bilimi (Exercise and Nutrition Science) alanında yüksek lisans çalışmalarına 2016 yılında İngiltere’nin Chester şehrinde başladı. Eğitimi boyunca çeşitli bilimsel kongre ve fuarlara katıldı. Tezini, yüksek onur derecesiyle (distinction) tamamlayarak 2018 yılında Master of Science (MSc) diplomasını aldı.

Yüksek lisans tezi, Chester Üniversitesi’nin başarılı tezler arşivinde bulunmaktadır. 

Yetkin beslenme uzmanlarının özenle seçilerek kayıt olabildiği Birleşik Krallık tarafından tanınan tek kurum olan Association for Nutrition’a 11153 sicil numarasıyla Kayıtlı Beslenme Uzmanı (Registered Associate Nutritionist - ANutr) olarak kabul edilmiştir. 

ABD’nin Kaliforniya eyaletine taşındıktan sonra akademik çalışmalarına burada devam etmiştir. Beslenme bilimiyle ilgili çok sayıda etkinlik ve konferanslara katılmıştır. Gıda Güvenliği konusunda gerekli eğitim ve sınavını başarıyla tamamlayıp, The American National Standard Institute tarafından akredite edilen Gıda Güvenliği Sertifikasını (Food Safety Certificate) alarak Gıda Güvenliği Uzmanı olmuştur. 

Oguz-Branding-TMPhoto-13_websize.jpg
ANutr.jpg
bottom of page